Współczesne Damy – czy w ogóle istnieją?

Wszystko zaczęło się na ostatnim Czwartkowym Social Media Szczecin. Łukasz z Czas Gentlemanów opowiadał o rozwoju swojego bloga, skąd się to wzięło oraz ile pracy i energii go kosztowało. Było też o tym, że jednak trochę tych gentlemanów istnieje, a jeszcze więcej chciałoby nimi być. I tak, jako że Gentlemenem ciężko byłoby mi zostać, zaczęłam szukać czegoś o Damach.

Zaczęło się niewinnie – standardowe przeszukanie sieci. Ku mojemu zdziwieniu jako jeden z pierwszych pojawił się właśnie tekst Łukasza o tym, że porządnego bloga o damach nie ma. I dopiero wtedy dotarło do mnie, że przecież jako JaDamska niejako obligatoryjnie powinnam się w tej kwestii wypowiedzieć. Skutkowało to dalszym eksplorowaniem internetu, jak też poszukiwaniem książek, opowiadań i innych przekładów o panujących wcześniej zwyczajach. Ale zacznijmy od początku.

Kim jest Dama?

Jeśli kiedykolwiek sięgaliście po przedwojenne książki na pewno o nich słyszeliście. Najczęściej była to osoba wysoko urodzona (także majętna), wyróżniająca się świetnymi manierami, obyta w świecie, znająca języki i dobrze wykształcona. W literaturze kobiecej spotykała ona rycerza na koniu, który zabierał ją do swojego zamku/dworu i żyli długo i szczęśliwie.

Czy Damy pracowały?

Zazwyczaj Damy nie pracowały tylko zajmowały się domem. Z drugiej jednak strony dwory były często ogromne, pracowało w nich po kilka – kilkanaście osób, w związku z tym przypominało to zarządzanie firmą. Do tego dochodziły jeszcze organizacja przyjęć, wydarzeń charytatywnych czy też planowanie wykorzystania zasobów. Oraz oczywiście zarządzanie relacjami z mężem :)

Czy współczesna kobieta, szczególnie business woman, może być Damą?

W dzisiejszym świecie poza chyba rodziną królewską mało kto rodzi się Damą. Uważam jednak, że każda z nas może aspirować do tego, by być jedną z nich. Nie chodzi tutaj jednak o majętność, a obycie, maniery, sposób wypowiadania się i ogólne zachowanie. Zmieniło się nasze otoczenie, sposób życia oraz pracy, jednak nie wyklucza to bycia Damą.

Jakie cechy kojarzą się ze współczesną Damą?

Dama to sposób bycia. To nie tylko zadbany wygląd, kobiecość, ale także „piękne wewnętrze”. Według tego, co znalazłam Dama to osoba słowna, pełna energii, pozytywnie nastawiona do świata, umiejąca zachować się w towarzystwie, inteligentna i elokwentna.

Uważam, że w dzisiejszym świecie można być Damą – taką współczesną, pracującą, chodzącą zarówno w szpilkach, jak też i w trampkach. Ja będę do bycia nią dążyć. Będę analizować każdy znaleziony fragment o Damach i sprawdzać, czy możemy go przenieść do naszej rzeczywistości. I oczywiście będę się dzielić z Wami moimi przemyśleniami.

A z czym się kojarzy Dama dla Was? Jakie cechy powinna mieć? Czy znacie takie kobiety współcześnie?

Zdjęcie główne: creativecommons

Spodobał Ci się mój wpis - polub go lub się nim podziel!
 • Igor

  A ja mam bardzo niemerytoryczne skojarzenie z grania w makao : „dama na wszystko, wszystko na damę” :]

  • To w mojej wersji taką rolę ma piątka. Na damę nie można wszystkiego zrzucić :)

 • Ciekawe spojrzenie, ja jednak damą bym być nie chciała. Nie kojarzy mi się to w żadnym razie zachęcająco, a z ograniczeniem, głupota, podległością. Nie, jakoś nie chcę.

  • Też tak na początku myślałam, ale jak zaczęłam bardziej temat analizować okazało się, że nie dość, że są to niesamowicie inteligentne osoby, które potrafiły zachować zimną krew w sytuacjach kryzysowych (mąż często bywał poza domem). W dodatku prawdziwa dama wcale taka od mężczyzny zależna nie musiała być – wszystko zależało od stanu pochodzenia i jej podejścia. Teraz, chociaż czasy się zmieniły, też są kobiety podporządkowujące się całkowicie mężczyźnie :)

 • Dama kkojarzę z wysokiem stylem bycia – manierami, kulturą, zasadami, ubiorem. Zmiany wbrew pozorom nie są rewolucyjne.. Dama i gentelman od zawsze sie z tymi kojarzyli. Dawniej szło w parze z statusem ekonomicznym i społecznym. Bycie damą/gentelmanem pozwalało go zachować. panom zdobyć odpowiednią pracę. Współcześnie dama to postawa kulturowa. Styl zycia. Tak jak meżczyzna w blogu Czas Gentlemanów. Kobiety pracują a panowie parają się profesjami niegodnymi dawnych gentelmanów. Nawet królowa angielska ma tyle obowiązków, że inaczej niż pracą nazwać ich nie można. :).

 • Ogólnie trochę buntuję się przeciw temu, co to się powinno lub nie powinno, wyznaczonym odgórnie zasadom, dlatego że wolę sama sobie wyznaczać zasady. Natomiast bardzo do mnie przemawia idea bycia po prostu kobietą na poziomie – kobietą z klasą. A trochę się pogubiłyśmy w tym temacie, odkąd nam wszystko wolno.

  • Też mam wrażenie, że lubimy w tym przeginać. Dlatego tak bardzo teraz fascynuje mnie, czy i jak możemy te zasady zaadoptować. Chciałabym być współczesną damą – taką chodzącą swoimi ścieżkami, ale dalej z klasą :)

 • Zapomniałaś o tym jak ważnym elementem w byciu damą są dźentelmeni. Bez tego nie ma dam.

 • bez dżentelmenów trudno być damą 😉

  • Tylko rzecz w tym, ze dżentelmenów jest naprawdę sporo (polecam zajrzeć na czasgentlemanow.pl), tylko oni szukają damy. Z drugiej strony damą można być zawsze :)

 • ciekawe przemyślenia, rzeczywistość bardzo się zmieniła na przestrzeni lat i myślę, że tak samo zmienia się definicja „damy”, lecz takie pojęcia jak styl, klasa, szyk, inteligencja nadal są aktualne i właśnie z damą mi się kojarzą :)

 • Facetembyc.pl

  Dzisiejszy powrót do https://facetembyc.pl/dandys-kim-jest-omowienie-historii-dandyzmu/ jest trudny, ale nie niemożliwy. Przede wszystkim musi opierać się nie tyle na odtwarzaniu wzorów, co idei. Innymi słowy, musi odzwierciedlać sprzeciw wobec miałkości świata i to zarówno na polu męskiego stylu, jak i sztuki, zainteresowań czy manier.

 • Miłosz

  Każda moja dalsza lub bliższa znajoma ma pracę, zainteresowania i coś w głowie – inaczej bym się po prostu z nimi nie zadawał. Proste. Selekcja ludzi z otoczenia (zwłaszcza pod względem charakteru), to jedna z najważniejszych rzeczy w dorosłym życiu. I swoisty przywilej, który pozwala spotykać się z wartościowymi osobami.
  Odnośnie współczesnych kobiet na poniższym portalu znajduje się ciekawe artykuły :
  https://efakty24.pl/

 • Gobbo