Pomaganie nie musi być kosztowne

Dużo osób uważa, że aby pomagać innym trzeba mieć dużo pieniędzy. Tak, finansowo można dużo organizacji wspomóc, ale jest mnóstwo małych rzeczy, które możemy robić za darmo lub niskim kosztem. Nie kosztują nas one prawie wcale, a mogą sprawić, że czyjeś życie może się zmienić. To własnie o takich małych rzeczach dzisiaj będzie :)

W internecie, pod wiadomościami mówiącymi, że przechodzień upadł i nikt mu nie pomógł i tym podobnymi zawsze wszyscy zapierają się, że jakby tylko oni tam byli, to w życiu by do takiej sytuacji nie doszło. Tylko jest jeden mały szkopuł – Oni zawsze są w takich miejscach. W takich zdarzeniach nie biorą udziału jacyś specjalnie wyselekcjonowani ludzie, tylko te same osoby, które zawsze tak pięknie deklarują się do pomocy w internecie.  Różnica jest taka, że to nie jest już hipotetyczna sytuacja, tylko realna i wtedy odpowiedzialność społeczna bierze górę. Jak wszyscy z tutaj obecnych mogą pomóc, to dlaczego to mam być właśnie ja? Przecież ten pan po prawej i pani po lewej od razu widać, że nadają się do tego lepiej.

JaDamska.pl

Rozglądajmy się i pomagajmy ludziom w naszym otoczeniu

Wychodząc kiedyś z kościoła zobaczyłam, jak pewna starsza pani zaczyna słabnąć. Od razu do niej podeszłam, w międzyczasie zamówiłam karetkę. Obok nas był tłum ludzi, ale praktycznie nikt nie zainteresował się, żeby pomóc.To samo zdarzyło się na ulicy, kiedy pewien pan prawie wszedł pod koła autobusu. Tylko ja i jeszcze jeden człowiek zareagowaliśmy z całego tłumu stojących wśród nas ludzi (duży przystanek, godziny szczytu). Bądźmy więc reagującymi, a nie obserwującymi.

Feel free to use this image just link to www.rentvine.com

Niekiedy wystarczy kilka klików

Jest kilka stron, które dzięki wejściu na nie i kliknięciu w obrazek zarabiają na pomoc innym. Niektóre z nich mają akcje czasowe, inne są ciągłe. Nie wymagają one od nas pieniędzy (chociaż jeśli ktoś chce, to może z tej opcji też skorzystać), tylko poświęcenie kilku minut. Można je sobie zapisać w jednym okienku lub folderze i wtedy zajmują jeszcze mniej czasu. Przykładami takich stron są:

www.dobryklik.pl

www.pajacyk.pl

www.pustamiska.pl

pomagajonline.pl

Jak to działa? Każda strona ma swoich sponsorów, którzy za to, że mogą wyświetlić nam reklamę za każde klikniecie przekazują danej organizacji pieniądze. Nie są to duże pieniądze, ale grosik do grosika i uzbierać się może na posiłek dla dziecka, czyjąś operację czy porcję jedzenia dla zwierzaka.

bottle-390977_1280

Albo po prostu recycling lub zbieranie korków

Chciałabym tutaj szczególnie prosić Was o zbieranie korków. O recyclingu coraz więcej się mówi, ale o odkręcaniu i zbieraniu plastikowych nakrętek dalej wiele osób nie wie. Nas to nic, poza czasem i torebką do ich kolekcjonowania nie kosztuje, ale dzięki nim dzieciaki mogą dostać bon na rehabilitację. Znam osoby, którym nakrętki pomogły i dlatego tak bardzo do tej akcji jestem przywiązana. Można je oddać w szkołach, przedszkolach czy wielu zakładach pracy. Jeśli nie wiecie komu możecie nakrętki przekazać, dajcie mi znać – na pewno ktoś ich potrzebuje.

Jak to działa? Są dwie teorie – z jednej strony nakrętki zrobione są z lepszego plastiku, który można łatwiej przetworzyć, z drugiej zaś ludzie sortujący śmieci muszą je i tak podczas pracy ściągać, więc zaoszczędza to czas firmom. Potrzeba worków nakrętek, żeby to faktycznie działało, więc bądźcie hojni!

101104-N-6383T-508 KANDAHAR, Afghanistan (Nov. 4, 2010) Seabees assigned to Naval Mobile Construction Battalion (NMCB) 18 erect an exterior wall for a Southwest Asian Hut at Kandahar Air Field. NMCB-18 is a reserve component battalion operating in the RC South Region of Afghanistan. (U.S. Navy photo by Utilitiesman 2nd Class Vuong Ta/Released)

Można też zorganizować zbiórkę ze znajomymi lub w pracy

Pomaganie w pojedynkę jest dla wielu zbyt kosztowne, jednak większą grupa nawet zrzucając się po kilka złotych możemy mieć już niesamowity efekt. Organizujmy zbiórki, akcje charytatywne (np. pieczemy ciasto i prosimy za kawałek wrzucić pieniądze do skarbonki lub organizujemy pchli targ). Opcji jest wiele – wystarczy tylko kilka osób, żeby zmobilizować do pomocy innych.

volunteer-652383_1280

Wolontariat

Jeśli nie mamy pieniędzy, ale mamy wolny czas to możemy zaangażować się w wolontariat w organizacjach. Wystarczy wejść na stronę organizacji i tam zazwyczaj jest informacja w jaki sposób zostać wolontariuszem. Wymaga to jednak konsekwencji w swoim działaniu – pamiętajmy, że to nie jest zabawa, tylko zobowiązanie się do pomagania innym. Oprócz niesienia pomocy jest to też cenne doświadczenie, które zdobywamy, więc warto jest się zaangażować. Jeśli nie wiecie jak zacząć, zapraszam na stronę wolontariat.org.pl lub piszcie do mnie – chętnie pomogę! :)

Opcji pomagania jest dużo więcej  i wcale nie muszą być kosztowne. Jeśli macie inne niż te wspomniane w tekście – piszcie w komentarzach!

Zdjęcie myszy: www.rentvine.com

Butelka z korkiem: PDPics

Pomaganie zespołowe: wikipedia

Wolontariat: kabaldesch0

 

 

Spodobał Ci się mój wpis - polub go lub się nim podziel!
 • Z korkami 100% racji. W biurowcu jest odwieczna zbiórka i czasem ludzie tam wrzucają – motywacja niewielka. Przez przypadek dowiedziałem się, że sąsiadka pracuje w organizacji pomocowej. Też zbierają korki. Zapytałem czy można jej nosić – „jasne, każda ilość”. Co kilka tygodni przekazuję sporą reklamówkę plastiku. Za którymś razem pytam „czy jeszcze” – „jasne, a wiesz, ten chłopak, na którego wózek zbieraliśmy, już ten wózek ma – teraz czas na kogoś innego”. Jednak wspólne działanie ma sens.

  Z innej bajki, pewna „europejska” opowiadała, że ona i jej znajomi gdy nie dojedzą posiłku, proszą o spakowanie go. I zostawiają bezdomnym. Wychodzi z założenia, że nie jest chora, jedzenia nie zanieczyściła – jest wartościowe. Tylko u niej w kraju jest masa imigrantów i są to osoby realnie głodne. No i u niej zwyczajowo je się posiłki poza domem.

  • Osób potrzebujących nakrętek jest naprawdę sporo – wystarczy się tylko rozejrzeć. ostatnio nawet w przydomowych Netto pojawił się koszyk. A w pracy ilość przynoszonych nakrętek niesamowicie rosła od momentu wprowadzenia rywalizacji zespołów – co miesiąc inny zespół przejmuje puchar i cukierki w nim zawarte :)

   Jeśli chodzi o jedzenie, to faktycznie mało wychodzimy na posiłki poza domem, ale mnóstwo marnujemy w domu – trochę więcej kupimy i potem wszystko się przeterminowuje. W Szczecinie powstała teraz bardzo fajna inicjatywa – http://www.szczecinblog.pl/2015/niemarnuje-pierwsza-stacja-z-niepotrzebnym-jedzeniem/. Zobaczymy jak się sprawdzi, ale trzymam za nią duże kciuki – może później będzie powtarzana też w innych miastach :)

 • Sandra

  Mnóstwo jest fundacji, organizacji gdzie mozemy sie zglosic i po prostu pomagać. Sama rok temu zgłosiłam sie na wolontariusza do fundacji Razem Łatwiej i pomagałam w remoncie szpitala Ginekologiczno-Położniczy w Poznaniu, gdzie powstał specjalny Pokój Matek. Na prawde warto pomagac, nas procz czasu przewaznie nic to nie kosztuje, a swiadomosc pomocy innym jest bezcenna 😉